WEBTeamWalk.jpg

AWARDS

2020

GHVCA Preseason Team

Sr. Piper Boydstun

Sr. Julia Neveu

Public School All Vype Team

1st Team Libero/DS

Sr. Julia Neveu

Honorable Mention 

Sr. Piper Boydstun

AVCA Phenom List

Jr. Avery Fowler

Jr. Kylee Curl

AVCA All American Watch List

Sr. Julia Neveu

Sr. Maddie Hall

Sr. Piper Boydstun

AVCA All Region

Sr. Piper Boydstun

District 13-6A Awards

Setter of the Year

Sr. Piper Boydstun

Blocker of the Year

So. Alex Bull

First Team

Jr. Avery Fowler

Sr. Tori Perduk

Sr. Madison Hall

Sr. Julia Neveu

Second Team

Sr. Alex Singleton 

Jr. Bri Raney

Honorable Mention

Jr. Frankye Granack

Jr. Ellie Davis

Texas Sports Writers All State

3rd Team Setter

 Sr. Piper Boydstun

Honorable Mention Libero

Sr. Julia Neveu

THSCA Academic All State

2nd Team

Sr. Piper Boydstun

Sr. Gizel Valdez

Sr. Savanah Smith

Honorable Mention

Sr. Reagan Wooldridge

Sr. Alex Singleton

Sr. Madison Hall

Sr. Victoria Perduk

Sr. Julia Neveu

All Montgomery County

First Team

Sr. Julia Neveu

Sr. Piper Boydstun

So. Alex Bull

Second Team

Jr. Avery Fowler

TGCA Academic All State

Sr. Piper Boydstun

Sr. Gizel Valdez

Sr. Savanah Smith

Sr. Reagan Wooldridge

All Vype Houston

Second Team Libero

Sr. Julia Neveu

Second Team Middle Blocker

So. Alex Bull

GHVCA Post Season Team

Sr. Piper Boydstun

Sr. Julia Neveu

GHVCA  Academic Team

Gizel Valdez

Savanah Smith

Victoria Pollard

Briana Raney

Frankye Granack

Ellie Davis

Sofia Richmond

Darian Lowden

Julia Neveu

Madison Hall

Tori Perduk

Alexandra Singleton

Avery Fowler

Alex Bull

Piper Boydstun

2017

All District 12-6A

MVP

Sr. Carly Graham 

1st Team All District

Jr. Natalie Martin

Jr. Ashlyn Cianciulli

Sr. Shae Green

2nd Team All District

Jr. MaKenzie Arent 

Honorable Mention

Jr. Brianna Rhodes

Sr. Adara Land

10 Players where named to the Academic all district team!

2016

All District 12-6A

MVP

Jr. Carly Graham

Co-Offensive Player of the Year 

Sr. Brooke Clark

Co-Defensive Player of the Year

Sr. Raigan Cianciulli

Newcomer of the Year

Jr. Shae Green 

Coach of the Year Coach 

Tommie Sledge

1st Team All District

Jr. Molly Russell

Sr. Hannah Mikelonis

2nd Team All District

Sr. Hailey Lohnes

Honorable Mention

So. Ashlyn Cianciulli

Jr. Kaitlin Smith

All 12 team members where named to the Academic all district team!

2018

All District 15-6A

Setter of the Year

Sr. Kenzie Arent

1st Team All District

Sr. Natalie Martin

Sr. Ashlyn Cianciulli

2nd Team All District

Sr. Brianna Rhodes

Jr. Savanna Meyer

Honorable Mention

Jr. Katie Mullen

So. Piper Boydstun

All 13 Players where named to the Academic all district team!

GHVCA All-Star Team

Sr. Ashlyn Cianciulli

Sr. Kenzie Arent

TGCA Academic All State

Sr. Kenzie Arent

Sr. Natalie Martin

Sr. Ashlyn Cianciulli

Sr. Brianna Rhodes

Sr. Chloe Fuller

All Montgomery County

Setter of the Year

Sr. Kenzie Arent

Coach of the Year

Rachel Croley

1st Team

Sr. Natalie Martin

Sr. Ashlyn Cianciulli 

2nd Team

Sr. Brianna Rhodes

TGCA All State

Sr. Ashlyn Cianciulli 

THSCA Academic All State

ELITE Team

Sr. Kenzie Arent

Sr. Natalie Martin

2nd Team

Sr. Brianna Rhodes

Sr. Ashlyn Cianciulli

Sr. Chloe Fuller

GHVCA All Academic Team

Sr. Kenzie Arent

Sr. Natalie Martin

Sr. Ashlyn Cianciulli

GHVCA Post Season 1st Team

Sr. Natalie Martin

GHVCA Post Season 2nd Team

Sr. Ashlyn Cianciulli

Sr. Kenzie Arent

All Vype

2nd Team

Sr. Natalie Martin

Honorable Mention

Sr. Kenzie Arent

Sr. Brianna Rhodes

Sr. Ashlyn Cianciulli

TSWA  All-State Volleyball Teams

Third Team

Sr. Natalie Martin

Honorable Mention

Sr. Kenzie Arent

Sr. Brianna Rhodes

2019

All District 15-6A

Outstanding Blocker

Sr. Emma Smith

1st Team All District

Jr. Piper Boydstun

Jr. Julia Neveu

2nd Team All District

Sr. Katie Mullen

Jr. Madison Hall

Honorable Mention

So. Avery Fowler

Fr. Alex Bull

THSCA Academic All State

Sr. Abby Fowler - 1st Team

Sr. Gwen Souther - Honorable Mention

Sr. Sara Bodemann - 1st Team

Sr. Kayla Sarrach - 1st Team

Sr. Lily Kaldschmidt - Honorable Mention

Sr. Savanna Meyer - 1st Team

Sr. Katie Mullen - 2nd Team

Texas Sports Writers Association All State

Jr. Julia Neveu - Honorable Mention

Jr. Piper Boydstun - Honorable Mention

GHVCA Academic Team

Sr. Abby Fowler 

Sr. Gwen Souther 

Sr. Sara Bodemann 

Sr. Kayla Sarrach 

Sr. Lily Kaldschmidt 

Sr. Savanna Meyer

Sr. Katie Mullen

Jr. Madison Hall

Jr. Alex Singleton

Jr. Piper Boydstun

Jr. Tori Perduk

Jr. Julia Neveu

Jr. Savanah Smith

So. Avery Fowler

All Montgomery County 

Jr. Piper Boydstun - Second Team

Jr. Julia Neveu - First Team

GHVCA Post Season Team

Sr. Emma Smith

Jr. Piper Boydstun

Jr. Julia Neveu

All Vype Houston Team

Jr. Julia Neveu - First Team

Jr. Piper Boydstun - Honorable Mention

TAVC All Texas Team - 6A

Jr. Piper Boydstun

Jr. Julia Neveu

Sr. Emma Smith

TGCA Academic All State

Sr. Abby Fowler

Sr. Gwen Souther

Sr. Sara Bodemann

Sr. Kayla Sarrach

Sr. Savanna Meyer

Sr. Katie Mullen 

TAVC Academic Team

Sr. Abby Fowler 

Sr. Gwen Souther 

Sr. Sara Bodemann 

Sr. Kayla Sarrach 

Sr. Lily Kaldschmidt 

Sr. Savanna Meyer

Sr. Katie Mullen

Sr. Emma Smith

Jr. Madison Hall

Jr. Alex Singleton

Jr. Piper Boydstun

Jr. Tori Perduk

Jr. Julia Neveu

Jr. Savanah Smith

So. Avery Fowler